Anne Sütünün Yetip Yetmediği Nasıl Anlaşılır?

Anne Sütünün Yetip Yetmediği Nasıl Anlaşılır?

Emzirme durumu hem anne hem de bebekler için çok önemlidir. Anne sütü bebeklerin ihtiyaç duyduğu her besin ve antikoru içerdiği için bu durumun ne kadar önemli olduğunu tekrar gösterebiliriz. Ayrıca anne açısından da önemlidir çünkü emzirme eylemi pek çok hastalığı önlemektedir. Ancak bazı durumlarda anne sütü bebek için yeterli olmayabilir. Anne sütünün yetip yetmediği nasıl anlaşılır sorusu bu nedenle büyük önem taşır. Bebeğin anne sütü ile beslenirken doyup doymadığını anlamak için pek çok yol vardır. Şimdi sizlere bu yollardan bahsedeceğiz.

Anne Sütünün Yetmediğini Anlama Yolları

Öncelikle bilindiği gibi bebekler doğduktan sonraki 5 gün içerisinde sürekli kilo almaktadır. Bu süreç 2 haftaya kadar devam eder ve 2 haftanın sonunda bebekler ideal kilolarına ulaşırlar. Eğer anne sütü aldığı halde bir bebek ideal kilonun çok altında kalıyorsa yani kilo alacağına tam tersine zayıflıyorsa, bebeğin mutlaka doktora götürülmesi gerekmektedir. Bu soruna neden olan şey muhtemelen anne sütünün yetmemesidir. Diğer bir durum ise emzirme sonrası annenin göğüslerinde oluşan sertliktir. Normal emzirme işleminde, göğüslerin yumuşaması gerekmektedir. Ancak durum tam tersi oluyorsa yine anne sütünün yeterli olmadığını düşünebiliriz.

Anne sütünün yetip yetmediği nasıl anlaşılır sorusuna verilebilecek diğer bir yanıt ise tuvalet sıklığıdır. Bebeklerin gün içerisinde 6-8 kere bezlerini ıslatması beklenmektedir. Eğer bu durum 6-8’den az oluyorsa, bebek yeterli sıvı almıyor demektir. Eğer bebeklerin idrarı çok koyu renkte ise bu da yine anne sütünün az gelmesine bağlıdır. Bu durumda da doktora gidilmesi gerekmektedir. Bebeklerin mızmız olması ve sürekli ağlaması da yine bu durumun bir sonucu olabilir. Çünkü karınları doymayan yani yeterli beslenemeyen bebekler huzursuz olmaktadır. Bu durumu da anlatamadıkları için huzursuz olmaktadırlar. Ek olarak bazen anne sütünün yetersiz geldiği bebeklerin cilt rengi ciddi miktarda sararmaktadır. Sarılık hastalığının en büyük nedenlerinden biri anne sütü eksikliğidir. Bunun nedeni ise anne sütünün karaciğerleri temizliyor olmasıdır. Eğer yeterli anne sütü alınmazsa, karaciğerler temizlenmez ve sarılığa neden olur.

Anne sütünün yetip yetmediği nasıl anlaşılır sorusuna verilebilecek cevaplar bu şekildedir. Bu belirtiler tek başına anne sütünün az olduğunu kanıtlama konusunda yeterli değildir. Belirtilerin bir ya da birkaçını yaşadığınız zaman mutlaka iyi bir doktora görünerek bu konunun kesinliğe kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Mutlaka bu durumları yaşadığınızda vakit kaybetmemelisiniz yoksa daha büyük sonuçlara neden olabilir. 

Dikkatinizi Çekebilir ;

Bebeklerde Alından Ateş Kaç Olmalı?

Elma Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır?


İLGİNİZE ÇEKEBİLECEK FAYDALI BİLGİLER

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
e-Bültene katılın ! Sitedeki tüm kampanyalardan haberiniz olsun