Bebeğin Katı Besinlere Geçişi

Bebeğin Katı Besinlere Geçişi

Bebeklerin beslenme düzenleri oldukça önemlidir çünkü beslenme alışkanlığı küçük yaşta başlamaktadır. Bu nedenle ailelerin en küçük yaştan itibaren yemek düzenini ayarlaması hatta bir doktordan yardım alması tavsiye edilmektedir. Doktorların büyük bir çoğunluğu ilk 6 ay anne sütü haricinde bir besin alınmamasını söylemektedir. 6.aydan itibaren de ek gıdalara geçiş yapılabilmektedir. Bunun nedeni ise bebeklerin sindirim sistemleridir. İlk 6 ay bebeklerin sindirim sistemleri katı gıdayı sindirmeye uygun olmamaktadır. Bu nedenle çok dikkat edilmelidir.

Bebeğin katı besinlere geçişi konusunda diğer doktorların tersine bazı doktorlar 4.ayın uygun olduğunu söylemektedir. Bu şekilde bebeklerin katı gıdalara daha çabuk alışacağını ve beslenme düzenlerinin daha kolay oturacağını düşünen doktorlar bu durumun sindirim sisteminin güçlenmesi konusunda da yararlı olduğunu düşünmektedir. Ortada iki farklı tavsiye olduğu için bebeğin katı besinlere geçişinde karar aileye ve doktorun düşüncesine bağlıdır. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın görüşü de ilk bahsettiğimiz doktor grubu gibi ilk 6 ay anne sütünün dışında bebeklere besin verilmemesidir.

Katı Besinlere Geçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin katı besine geçiş dönemi bazı bebekler ve aileler için çok zor olabilmektedir. 4 ya da 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerin bir anda katı besinler almaya alışması biraz zaman almaktadır. Bu süreçte özellikle ailelere büyük bir iş düşmektedir. Bu konuda ilk olarak yemek seçimi yapma durumu vardır. İnternetten ya da doktorlardan bebeğin katı besinlere geçişini kolaylaştıracak yemek tarifleri bulunabilmektedir. Bu tarifler sayesinde bebekler daha kolay sindirim yaparak kısa sürede katı besinlere alışabilmektedir. Diğer bir durum ise yemek zamanıdır. Eğer küçük yaştan itibaren bebeklerin yemek düzeni saat bazında ayarlanırsa, büyüdüklerinde de yemek konusunda sorun yaşamazlar. Bu nedenle doktor ya da ailelerin belirlediği zamanlarda yemek verilerek bebeklerin bu düzene alışmasını sağlamak çok önemlidir.

Bunların haricinde yemek miktarı da önemlidir. Doktorlar bu konudaki ölçüyü bebeklerin ayarlaması gerektiğini düşünmektedir. Yani bebekler yemek yemek istemiyorsa kesinlikle zorlanmamalıdır. Bu şekilde verilen yemekler bebeğin ruhsal sağlığını kötü etkilemekte ve yemek yeme konusunda sorunlar ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Genellikle büyüdüklerinde yemek yeme konusunda sorunlar yaşayan çocuklar, bebekken aileleri tarafından yemek konusunda zorlanmaktadır. Bu nedenle mutlaka bu süreçte anlayışlı ve dikkatli olmalısınız. Bebekler için katı gıdaya geçişin oldukça zor bir dönem olduğunu unutmamalı ve ilerde sorun yaşamamak için buna göre hareket etmelisiniz.


İLGİNİZE ÇEKEBİLECEK FAYDALI BİLGİLER

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
e-Bültene katılın ! Sitedeki tüm kampanyalardan haberiniz olsun