Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Okula yeni başlayan çocuklarda özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle pek çok hastalık ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle doktorlar küçük yaştan itibaren bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için ailelere çok büyük bir görev düşmektedir. Özellikle son yıllarda hormonlu gıdaların da artması ile çocuklarda bağışıklık sistemi daha da güçsüz hale gelmiştir. Bu yüzden aileler bebeklerde bağışıklık sistemi nasıl güçlenir diye merak etmektedir.

Bağışıklık Sistemi Neden Zayıflar?

Şimdi ilk olarak bağışıklık sistemini zayıflatan durumlara göz atalım. Bu durumda en büyük etki kötü beslenme, uykusuzluk, kötü çevre şartları, yorgunluk ve stresten kaynaklanmaktadır. Özellikle pozitif bir çevrede büyümeyen ve sürekli sağlıksız gıdalarla beslenen bebeklerin bağışıklık sistemlerinin oldukça zayıf olduğu görülmektedir. Doktorlar bebeklerde bağışıklık sistemi nasıl güçlenir sorusuna bu durumlar üzerinden yanıt verip çözüm arayışına girmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok küçük yaştan itibaren önlemler alınması gerekmektedir. Eğer bebeğinizi enfeksiyonlardan korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek istiyorsanız en büyük iş sizlere yani ailelere düşmektedir. Öncelikle yeni doğan bebeklerin gerekli olan tüm aşılarının yaptırılması gerekmektedir. Doktorunuz aracılığı ile aşı takvimi oluşturarak mutlaka bebeklerinizin aşı zamanlarını takip etmelisiniz. Diğer durum ise el yıkama alışkanlığıdır. Toplumumuzda ne yazık ki çok fazla olmayan bu alışkanlık aslında bizleri pek çok hastalığa karşı korumaktadır. Bunun nedeni ise vücuda en fazla eller üzerinden enfeksiyon girmesidir. Küçük yaştan itibaren çocuklarınıza el yıkama alışkanlığı kazandırırsanız, onların bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve hastalıklara karşı korunmasını sağlamış olursunuz.

Bebeklerde bağışıklık sistemi nasıl güçlenir sorusunun diğer bir cevabı ise düzenli beslenmektir. Çocuklarınıza küçük yaştan itibaren düzenli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmanız onları hayatları boyunca pek çok hastalıktan koruyacak ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesini sağlayacaktır. Özellikle karbonhidrat, protein ve yağ gibi temel yapı taşlarını gerektiği kadar düzenli olarak almalarını sağlamalısınız. Sıvı tüketimi de bu süreçte önemlidir. Özellikle düzenli ve bol su içen çocukların bağışıklık sistemleri çok daha güçlü olmaktadır. Bunlara ek olarak küçük yaştan itibaren sigara dumanına maruz kalan çocukların bağışıklık sistemlerinin zayıf olduğu gözlemlenmektedir. Eğer sigara içiyor ve bırakamıyorsanız asla çocuklarınızın yanında sigara içmemelisiniz. Bu durum hem bağışıklık sistemlerini güçsüz hale getirecek hem de size özenmelerine sebep olacaktır. Ayrıca yaptığınız hasta ziyaretlerine, kalabalık ortamlara kesinlikle çocuklarınızla girmemelisiniz. Bunlar da çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıf olmasına neden olmaktadır.

Bebeğiniz İçin Yararlı Olabilecek Diğer Yazılarımız ;

Bebeklerde Gaz Ne Zaman Başlar ?

Bebeklerin Gazı Neden Olur, Nasıl Çıkar?

Bebeklerde Nefes Alıp Verirken Ses Gelmesi


İLGİNİZE ÇEKEBİLECEK FAYDALI BİLGİLER

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
e-Bültene katılın ! Sitedeki tüm kampanyalardan haberiniz olsun