Bebeklerin Boy Ve Kilo Artışları

Bebeklerin Boy Ve Kilo Artışları

Bebekler için standart bir boy ve kilo artış grafiği olsa da bazı durumlarda bu artışlar standartların dışında olabilmektedir. Bu durumda özellikle çevre ve aile faktörlerinin büyük önemi bulunmaktadır. Kilo alımı genellikle ilk 2-3 ay içerisinde ayda bir gerçekleşmektedir. 0-6 ay arası bebeklerde ortalama olarak ayda 750 gram artış görülmektedir. Ancak tekrar söylemek gerekirse, bu sayılar normal bir gelişim için geçerlidir. Eğer bebeğinizde bahsettiğimiz sayılar kadar değişim olmuyorsa hemen endişelenmemelisiniz. Bebeklerin boy ve kilo artışlarının birbirinden farklı olması oldukça normal bir durumdur.

6 aydan sonra 1 yaşına kadar bebeklerin kilosundaki artış 500 gram civarı olmaktadır. Yani ilk 6 ay ile kıyaslarsak artışın yavaşladığını söyleyebiliriz. Ortalama olarak 1 yaşındaki bir çocuğun kilosu 10 kg olmaktadır. Bu sayı küçük miktarlarda değişebilir. Ancak 10 kg’den çok fazla ya da çok az ise mutlaka bir doktora görünmelisiniz. 1 yaşından sonra da genellikle yılda 2 kilogram artış görülmektedir.

Not : Anne Sütünün Yetip Yetmediği Nasıl Anlaşılır? yazısını da okumanızı tavsiye ederiz.

Sayılarla Boy ve Kilo Artışı

Genel olarak bu konuda yaş x 2 + 8 formülü bebeğin olması gereken kiloyu göstermektedir. Bunu yıllara göre kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Bebeklerin boy ve kilo artışları konusunda önemli olan diğer durum ise doğum kilosudur. Yani pek çok hesaplama aslında doğum kilosuna göre de gerçekleşmektedir. İdeal doğum ağırlığı 3200 gram olarak bilinmektedir. Doğumdan 5 ay sonra bebeğin kilosu doğum kilosunun iki katı olmaktadır. 1 yaşındaki bir çocuğun kilosu da doğum kilosunun genellikle 3 katıdır. 3 yaşında bu durum 4 katına, 5 yaşında ise 6 katına ve 10 yaşında ise 10 katına denk gelmektedir. Yani mesela örnek verecek olursak 4 kilo doğan bir bebeğin 10 yaşında 40 kilo olması gerekmektedir. Elbette bunlar kesin sayılar değildir. Aynı örnek üzerinden gidersek, çocuğun 10 yaşında 38 kilo olması, oldukça normaldir. Böyle durumlarda endişelenmemelisiniz.

Boy konusunda ise, çocukların belli bir yaşa kadar çok hızlı uzadığını söyleyebiliriz. Özellikle 1 yaşına kadar uzama hızı çok yüksek olmaktadır.İlk ay ortalama 8-10 cm olan boy uzaması, dördüncü ayda 4 cm’e kadar düşmektedir. 2 yaşın sonunda, uzama hızı bir miktar düşmektedir. Erkek çocuklar genellikle kızlara göre daha hızlı uzamaktadır. Bebeklerin boy ve kilo artışları az önce de bahsettiğimiz gibi ortalama değerler üzerinden konuşulabilir. Her bebek aynı değildir bu nedenle bu sayıları sadece referans olarak almalısınız.


İLGİNİZE ÇEKEBİLECEK FAYDALI BİLGİLER

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
e-Bültene katılın ! Sitedeki tüm kampanyalardan haberiniz olsun