Bebeklerin Gazı Neden Olur, Nasıl Çıkar?

Bebeklerin Gazı Neden Olur, Nasıl Çıkar?

Bebeklerin doğumunun ardından ortalama 2 ya da 4 ay aralıklarında gaz durumları meydana gelir. Gazın oluşma sebepleri genelde süt tüketen bebeklerin havayı yutması ya da hareketsiz kalmalarından dolayıdır. Bu yüzden de bebekler kendi etraflarında hareket etmeye başladığında (sağa sola) o zaman 4 aydan sonda bu tür sorunlar daha az görülmeye başlanır. Tabi bebeklerin gazı neden olur nasıl çıkar sorusuna da daha detaylı bakmak gerekiyor. Çünkü birkaç sebep, bebeklerde gaz oluşumuna neden olan sebepleri taşımaktadır.

Süt Tüketme (Biberon ya da Göğüs)

Süt tüketmeyi yapan bir bebeğin, belirli bir zaman içerisinde ağız içinde bazı kuvvetlenmeler meydana gelir. Buna dayalı olarak bebek, hava yutar ve bu durum ileriki zamanlarda bebeğin gaz sancıları çekmesine ve dolayısı ile de ağlamasına neden olur.

Anne sütünü doğrudan meme ile alan ya da biberon ile emen bebekler için aynı durum söz konusudur. Sütü tüketme sırasında hava yutulur ve bu havaya bağlı olarak gaz oluşumları vücutta başlamaktadır. Bu yüzden annenin meme başını bebeğinin ağzına doğru şekilde kavraması ve hava almayacak şekilde mümkün mertebede ayarlaması, bu oluşumu azaltacaktır. Aynı durum biberon içinde geçerlidir. Biberonun ucu bebeğin ağzına iyi oturtulmalı ve hava yutmasına bebeğin en iyi derece engel olmak bu konuda azaltıcı etkenleri de barındırır.

Tabi annenin tükettiği besinlere de dikkat etmesi gerekiyor. Bazı besinler gaz oluşumuna büyük etkenlere dayalı olarak etkisini yükseltir. Annenin sütüne yansıyan bu durum bebeğin içtiği anne sütünden gazı almasına ve sonrasında yine sancılar çekmesine neden olabilir. Bu yüzde gaz yapan yiyeceklerden uzak durulması, bebeğin bu sıkıntıyı daha az çekmesine vesile olacaktır.

Bebeklerin gazı neden olur nasıl çıkar için ayrıca besleme sırasında ara verilerek, bebeğin yüzü arka kısma gelecek şekilde annenin göğsüne dayandırılmalıdır. Sonra bu şeklide iken midede biriken havanın yumuşak hareketler ile dışarıya çıkartılması da önemli bir süreçtir.

Bebeklerde Laktoz İntoleransı Belirtileri için tıklayın >

Hareketsizliğe Bağlı Oluşan Gaz Oluşumu ve Giderilmesi

Bebekler genelde hareketsizdir ve bunlara dayalı vücut fazla hareket etmediği için gaz oluşumları meydana gelir. Bu yüzden hareketlenmeyi daha fazla yapmak için bebeklerin salıncakta sallanması, bebek arabasında hareket etmesi ya da bebek için uygun olarak hareketini sağlayacak davranışlar, gaz durumunu azaltır. Bu yüzden bebeklerin gazı neden olur nasıl çıkar konusunda bu hususa da yakın derecede bakılarak, durumun mahiyeti iyi anlaşılabilir. Bebeği kucakta sallamak ya da vücudunu hareket ettiren ufak eylemler dahi, gaz etkisini azaltacaktır.

Erkek Bebeklerde Gaz Sancısı tıklayın>


İLGİNİZE ÇEKEBİLECEK FAYDALI BİLGİLER

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
e-Bültene katılın ! Sitedeki tüm kampanyalardan haberiniz olsun