Emzirme Döneminde Beslenme

Emzirme Döneminde Beslenme

Emzirme dönemi, annelerin çok dikkatli olması gereken bir dönem olarak bilinmektedir. Çünkü bu dönemde annelerin ekstra enerjiye ihtiyaçları vardır. Emzirme döneminde beslenmenin önemli olmasının nedeni de enerji ihtiyaçlarıdır. Bu nedenle annelerin yemek düzenlerine kesinlikle dikkat etmeleri gerekmektedir.

Emzirme Döneminde Neler Yemeliyim?

Öncelikle emzirme döneminde yemek düzeninizi oturtmanız ve sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Buradaki en önemli besinlerden biri yumurtadır. Doktorlar emziren annelere her gün 1 yumurta yemeleri gerektiğini söylemektedir. Bunun nedeni ise yumurtanın protein ve kalsiyum deposu olmasıdır. Yumurta kadar süt ve süt ürünlerinin de büyük önemi vardır. Özellikle peynir yiyen annelerin emzirme dönemlerinin daha sağlıklı geçtiği söylenmektedir.

Annelerin bu dönemde sıvı ihtiyacı da çok fazla olmaktadır. Emziren annelerin mutlaka günde en az 10 bardak su içmeleri tavsiye edilmektedir. Sıvı konusunda en yararlı besin sudur. Özellikle gazlı içeceklerin tercih edilmemesi gerekmektedir. Çünkü gazlı içecekler annenin enerjisini düşürüp, sağlıksız bir dönem geçirmesine neden olmaktadır. Özellikle sezeryan yapan annelerin birkaç gün gaz problemi olmaktadır. Bu süreçte gaz sorununu en aza indirmek için kesinlikle gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca tüm besinler iyi bir şekilde çiğnenerek yavaş yavaş yenmelidir.

Emzirme döneminde beslenme düzeninde mutlaka taze sebze ve meyvelere de yer verilmelidir. Çünkü bu besinlerde vitamin değerleri oldukça yüksektir ve annelerin bu dönemde vitamine de ihtiyacı olmaktadır. Yemek konusunda çok fazla kısıtlama bulunmasa da yemek yaparken mutlaka iyotlu tuz kullanılması ve miktarının iyi ayarlanması tavsiye edilmektedir. Eğer fazla tuz kullanırsanız bu size faydadan çok zarara neden olacaktır.

Emzirme döneminde beslenme konusunda uzak durulması gereken şeyler de vardır. Bunların başında gazlı içecekler gelmektedir. Gazlı içeceklerden uzak durulması gerektiğinden üstte detaylı olarak bahsetmiştik. Uzak durulması gereken diğer besinler ise dışarıda satılan hazır besinlerdir. Özellikle salam ve sosis gibi işlenmiş, katkı maddesi barındıran yiyeceklerden annelerin mutlaka uzak durması gerekmektedir. Ek olarak sıvı tüketimi için hazır meyve suları içmek yerine mutlaka tazı sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir. Emzirme döneminde kansızlık yaşamak istemiyorsanız, yemeklerle beraber kesinlikle çay içmemelisiniz. Yani sıvı ihtiyacını karşılama konusunda su içmeyi tercih etmeniz en mantıklı yol olacaktır.

Gördüğünüz gibi emziren annelerin dikkat etmesi gereken çok fazla durum bulunmaktadır. Yapılması gerekenleri yapıp, uzak durulması gerekenlerden uzak durunca emzirme dönemi oldukça sağlıklı geçmektedir. Dediğimiz gibi bunun için de mutlaka beslenme belirli bir düzene oturtulmalıdır.

Tavsiye Ürün  : Çantalı Emzirme Önlüğü

Dikkatinizi Çekebilir ;

Emzirme Önlüğü Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Anne Sütünün Yetip Yetmediği Nasıl Anlaşılır?


İLGİNİZE ÇEKEBİLECEK FAYDALI BİLGİLER

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
e-Bültene katılın ! Sitedeki tüm kampanyalardan haberiniz olsun