Yenidoğan Bebek Neden Kusar?

Yenidoğan Bebek Neden Kusar?

Bebekler genellikle yemeğe uyum sağladıkları ve bedenleri geliştikçe ilk haftalarında kusarlar. Bebeğinizin ne zaman kusacağını, az miktarda süt emzirterek (sahip olmaktan ziyade) saptayabilirsiniz, çünkü çok daha kolay ortaya çıkacaktır. Kusma bebeğiniz için korkutucu olabilir, bu yüzden ağlaması da normaldir. Yenidoğan bebek neden kusar öğrenmek için rehberimize göz atabilirsiniz.

Ne zaman endişelenmeliyim?

Bebeğinizin ilk birkaç ayı boyunca, kusmaya, muhtemelen hafif dolu beslenme problemleri neden olur. İlk birkaç aydan sonra, aniden ortaya çıkan kusma, mide-bağırsak tıkanıklığı gibi karın enfeksiyonundan kaynaklanıyor olabilir. Bu enfeksiyon tipine genellikle ishal eşlik eder.

Bebeğiniz de bu durumlar bulunduğu zaman da hasta olabilir:

Üşütme

İdrar enfeksiyonu

Bir kulak enfeksiyonu

Bir gıda alerjisi bazen kusmaya neden olabilir. Bebeğiniz alerjik reaksiyonu tetikleyen gıdaları yemeyi bırakırsa, hastalığı da atlatabilir. Bununla birlikte, yenidoğan bebek neden kusar öğrenmek ve gıdaları bebeğinizin diyetinden çıkarmadan önce doktorunuzla görüşme sağlayın.

Bazen, kusma daha ciddi hastalıkların bir belirtisi olabilir. Bebeğinizde aşağıdaki uyarı işaretlerinden herhangi birini fark ederseniz doktorunuzu arayın:

Kusmukta kan ya da safra: Bebeğiniz kusarsa iyi olmuş olsaydı, genellikle bu endişe verici bir şey değildir. Regüritasyon kuvveti, gıda borusunu kaplayan kan damarlarında küçük gözyaşlarına neden olduğunda ortaya çıkabilir. Bebeğiniz ağzındaki bir kesikten kanı yutmuşsa veya son altı saat içinde bir burun kanaması varsa, kusmuk kırmızı renkte olabilir.

Bir yenidoğanda yemekten sonra yarım saat içinde kalıcı veya güçlü kusma: Bu nadir bir durum olan pilor stenozuna bağlı olabilir. Pilor stenoz, bebeğiniz birkaç haftalıkken başlar, ancak dört aydan önce herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.

Pilor stenoz, mideden bağırsağa giden kapağın kalınlaşmasına neden olur ve böylece gıdanın içeri girmesine yetecek kadar açılmaz. Bu bebeğinizin kusmasına neden olur. Sorunun küçük cerrahiyle giderilmesi kolaydır, ancak acil tıbbi müdahale gerektirir.

Kusmayla nasıl başa çıkmalıyım?

Genellikle kusma endişelenilecek bir şey değildir ve yakında iyileşir. Yenidoğan bebek neden kusar biraz anladıktan sonra işte bebeğinizin iyileşmesine yardımcı olmak için neler yapabileceğiniz:

Onu su yönünden zengin tutun: Bebeğiniz kusarsa, değerli sıvılarını kaybediyor demektir. Bu durumu değiştirmek için, ona her zamanki anne sütüyle ya da su ile birlikte saatte birkaç kez oral rehidrasyon çözeltisi yudumlatabileceksiniz.

Onu rahat ettirin: Bebeğiniz 12 saat ila 24 saat arasında kusmuş değilse, alışılmış diyetine geri dönmeye başlayabilirsiniz. Bebeğiniz katı gıdaları yerse, tahıl ya da yoğurt gibi sindirimi kolay gıdalarla başlayın.

Dinlenmesine yardımcı olun: Uyku da bebeğinizin iyileşmesine yardımcı olabilir. Karın sıklıkla uyku esnasında sindirimi bağırsaklara boşaltır ve uyku onun kusma ihtiyacını hafifletir.

Bebeklerde İştahsızlık Neden Olur ? Tıklayın>


İLGİNİZE ÇEKEBİLECEK FAYDALI BİLGİLER

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
e-Bültene katılın ! Sitedeki tüm kampanyalardan haberiniz olsun